סקר חדש של איגוד מרכזי הסיוע: מרבית ההורים בישראל לא מודעים להיקף תופעת האלימות המינית בחברה

סקר חדש של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית: מרבית ההורים בישראל לא מודעים להיקף תופעת האלימות המינית בחברה. גברים סבורים כי עיקר הפגיעות יהיו ע"י זרים ומסורתיים מייחסים את עיקר הפגיעות לפדופילים. 
בסקר שיזם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית שמטרתו לבחון מודעות הורים לתופעת האלימות המינית כלפי ילדים בחברה הישראלית נמצא בברור כי הורים אינם מודעים להיקף התופעה של אלימות מינית כלפי ילדים בישראל. 

בסקר שיזם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית שמטרתו לבחון מודעות הורים לתופעת האלימות המינית כלפי ילדים בחברה הישראלית נמצא בברור כי הורים אינם מודעים להיקף התופעה של אלימות מינית כלפי ילדים בישראל.

הסקר נערך ע"י מכון פאנלס ובו השתתפו 306 הורים לילדים בני 5-18, המהווים מדגם מייצג של אוכלוסייה זו בישראל באמצעות פאנל משיבים אינטרנטי.

מהמחקר עולה כי רק 11% מההורים אכן העריכו נכונה את היקף התופעה, כלומר ל-89% מההורים הייתה הערכת חסר.

מהסקר עולה גם כי יותר הורים מאמינים כי פגיעה מינית תתרחש לרוב ע"י פדופילים, שכנים ואנשים זרים (57%, 51% ו 38% בהתאמה). כן נמצא כי גברים מאמינים יותר כי ילדיהם יפגעו ע"י זרים בהשוואה לנשים וכי מסורתיים מאמינים יותר שהילדים יפגעו ע"י פדופילים בהשוואה למסורתיים ולדתיים.

עוד עולה מהסקר כי מרבית ההורים (77%) גדלו בבתים בהם כלל לא שוחחו איתם על מיניות או ששוחחו במידה מועטה וכי רק 24% מההורים משוחחים עם ילדיהם על מיניות בריאה במידה רבה. כן נמצא כי עם גברים דיברו פחות על מיניות בילדותם בהשוואה לנשים.

נתון זה מצער מאוד כי איגוד מרכזי הסיוע מאמין שככל שההורים ייזמו ויקיימו שיח ופתוח בנושאים של מיניות בריאה כך קיימת סבירות גבוהה יותר שאם ילדם יעבור הטרדה או פגיעה מינית, הילד ירגיש ביטחון לשתף ולספר ולקבל עזרה.

נתון מעודד שעלה בסקר הוא כי 85% מההורים משוחחים על ילדיהם על גלישה בטוחה לפחות פעם אחת ביום וכי נשים מנהלות שיחות אלו עם ילדיהם במידה רבה יותר מאשר גברים. 30% מהנשאלים לא ביצעו מעולם מעקב אחרי הפייסבוק של ילדיהם ו-23% עושים מעקב באופן קבוע, וגם כאן בעיקר מדובר על אימהות וכן על צעירים מתחת לגיל 40.

בתגובה לממצאי המחקר אמרה היום מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו: "מטרת סקר זה שיזמנו היא להעלות מודעות לעובדה שלמרות שבמדינת ישראל מתרחשת מגיפה, הורים רבים עדיין לא מודעים לה. מחקר זה מוכיח את מה שאנו במרכזי הסיוע רואות בשטח – מרבית ההורים במדינת ישראל אינם מודעים להיקף תופעת האלימות המינית, אינם משוחחים במידה רבה עם ילדיהם על הנושא, מעטים עושים מעקב קבוע על חשבון הפייסבוק של ילדיהם, וכך, עקב חוסר מודעות מספקת, הורים לא מספקים לילדיהם את מעטפת המוגנות הראויה.

בנוסף, עולה מהסקר כי הורים עדיין שבויים בתפיסות שגויות לגבי אופי האלימות המינית. מנתוני הפניות למרכזי הסיוע עולה כי רוב הפוגעים (87%) הם אנשים מוכרים, לא אנשים זרים ולא פדופילים. הנטייה לראות בפדופיל או באדם זר את התוקף היא טבעית ולמעשה מאפשרת לנו לחשוב כי אם נגן על ילדינו מפני זרים לא יהיו פגיעות. בפועל המציאות שונה ולכן צריך להעלות מודעות של הורים לנושא, להכשיר את אנשי המקצוע בתחומי הבריאות, הרווחה והחינוך לזהות ולאתר מוקדם ככל האפשר ולדאוג לכך שכל ילד במדינת ישראל יעבור במסגרת החינוך הפורמלי שיעורים לגבי מיניות בריאה ומניעת פגיעות מיניות."

מיקומך באתר:חדשות>פרסומים>הודעות לעיתונות>סקר חדש של איגוד מרכזי הסיוע: מרבית ההורים בישראל לא מודעים להיקף תופעת האלימות המינית בחברה

עקבו אחרינו בפייסבוק

פרסומים נוספים

  • הודעות לעיתונות
  • מאמרים
  • בתקשורת
שישי, 08 מאי 2020 10:47
פנייה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה ולנציב שירות המדינה בדרישה להגיש…
לקריאה נוספת
שני, 14 מאי 2018 17:49
בעידן הרשתות החברתיות, החיבור בין כלי התקשורת לנפגעות קל ומהיר…
לקריאה נוספת
שבת, 30 דצמבר 2017 22:41
ב-20.11.2017 פורסמה הכרעת בג"צ בעתירה נגד השבתו לתפקיד של ניצב…
לקריאה נוספת
רביעי, 26 יולי 2017 12:53
בעקבות פרשת המורה הפדופיל ותחקיר ההמשך של "ידיעות אחרונות", אשר…
לקריאה נוספת
חמישי, 11 אוגוסט 2016 14:36
בעקבות תביעת ההשתקה נגד העיתונאית שרון שפורר, אמרה היום מנכ"לית…
לקריאה נוספת
שלישי, 22 נובמבר 2022 21:22
הדוח השנתי של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית…
לקריאה נוספת
רביעי, 24 נובמבר 2021 11:00
הדוח השנתי של איגוד מרכזי הסיוע כולל את נתוני מרכזי…
לקריאה נוספת
שני, 19 פברואר 2018 18:04
במאמציו לשימור מעמדן הנחות של השוטרות בארגון, לא בוחל אלשיך…
לקריאה נוספת
שני, 19 פברואר 2018 17:44
"ברור שהוא לא התכוון לפגוע, מרבית עברייני המין אינם מתכוונים…
לקריאה נוספת
שני, 07 מרס 2016 15:51
אות זכויות האדם ע"ש אמיל גרינצווייג ז"ל מוענק מדי שנה…
חמישי, 18 פברואר 2016 15:28
למרבה הצער, הטרדה מינית בעבודה עודנה תופעה שכיחה שלעתים קרובות…
חמישי, 18 פברואר 2016 15:22
מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו,…