×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 564

קווי החירום לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

1202: נשים | 1203: גברים

04-6566813: נשים ערביות | 02-6730002: נשים דתיות | 02-5328000: גברים דתיים
סיוע דרך WhatsApp ב-052-8361202      |    סיוע אונליין בצ'אט (שעות הערב)

פעילים 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע     הנגשת מרכזי הסיוע: לחצו לפרטים

מידע

לאחר הפגיעה

אני חושב/ת שעברתי פגיעה מינית - מה לעשות?

קיץ בטוח ומוגן

רשימת הדאגות שטורדות הורים באשר לילדיהם נדמית לעתים כאינסופית: שלא יחלו, שיזהרו כשהם חוצים את הכביש, שלא יפלו למעשי בריונות וחרמות בגן או בבית הספר – אבל אחד הפחדים העמוקים ביותר הוא שמישהו יפגע מינית בילדינו שלנו. בקיץ, הילדים יוצאים מהמסגרות החינוכיות, מסתובבים לבדם לעתים תכופות יותר, בעוד פיקוח ההורים, שנמצאים זמן רב בעבודה, מתרופף. לכן, גם בקיץ חשוב שאנו, ההורים, נקפיד על בטיחות הילדים מפני פגיעות מיניות, נדבר איתם על מיניות בריאה, ונגלה ערנות לסימני אזהרה העשויים להעיד על פגיעה. קיבצנו כאן סדרת מאמרים עם המלצות כיצד ניתן לעשות זאת וכיצד לפעול כאשר עולה חשש שהילד או הילדה נפגעו.

"היום שאחרי" – כיצד יכולים הורים להתמודד עם פגיעה מינית בילדיהם

ההתמודדות עם פגיעה מינית שעברו ילדינו היא תהליך חשוב ביותר לריפוי הטראומה. עם זאת, מטבע הדברים, התמודדות זו מעלה קשיים רבים – כמובן שלילד/ה, אך גם להורים. ריכזנו עבורכם קווים מנחים והמלצות שיוכלו לעזור לכם בדרך החשובה הזאת.

זהירות - פגיעות באינטרנט!

האינטרנט מלא בתכנים מיניים, וזה מרחב נוח לפוגעים ופדופילים. ממה צריך להיזהר, ואיך אפשר ללמד את הילדות והילדים להישמר?

נראה לי שהילד\ה נפגע\ה - מה לעשות?

לעתים אנו רואים שמשהו רע קרה גם בלי שהם מספרים לנו. מבט עצוב, הסתגרות, מצב רוח רע. אילו התנהגויות מהוות נורת אזהרה, וכיצד יש להגיב?

איך לדבר עם הילדים והילדות על מיניות?

מצד אחד צריך לחנך למיניות בריאה, ולזהירות מפגיעות. מצד שני - אנחנו לא רוצות להפחיד, או לגרום לתחושת אשמה. אז איך אפשר לדבר על נושא טעון ומורכב כל כך בלי ליצור טראומה לילד\ה?

מהי פגיעה מינית בילדים?

לפגיעות מיניות בילדים יש מאפיינים ייחודיים, והיא שכיחה הרבה מעבר למה שנהוג לחשוב. במקרה הזה - ידע הוא כח. ככל שנדע יותר על הנושא, כך נוכל לפעול באופן הטוב והמתאים ביותר.

פגיעה מינית בגברים

מהיום שבו נולדת אתה מקבל מסרים, סמויים וגלויים, על אופן ההתנהגות המצופה ממך-

תהיה גבר!

נתוני איגוד מרכזי הסיוע

בחלק זה תוכלו למצוא את הנתונים העדכניים ביותר של מרכזי הסיוע ושל הרשויות השונות, אשר לקוחים מהדו"ח השנתי לשנת 2015. מדי שנה, ביום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים המתקיים בתאריך 25 בנובמבר, איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית מפרסם את הנתונים השנתיים אודות פגיעה מינית ופניה למרכזים ולרשויות.

נתונים כלליים

אחת מכל שלוש נשים עוברת פגיעה מינית במהלך חייה, אחת מכל ארבעה נשים עוברת אונס בגילאים צעירים אחוז הנפגעים הבנים דומה לאחוז הנפגעות הבנות ב- 95% מהמקרים המדווחים התוקף הינו גבר. ב- 85% מהמקרים המדווחים הנפגעת הינה ילדה, נערה או אישה. מעל 85% מכלל מקרי התקיפה המינית מבוצעים ע"י אדם המוכר לקורבן. ההיכרות כוללת בני משפחה, חברים/ידידים/מכרים, מורים, מטפלים, עמיתים, מנהלים וכד'.

עובדות

האלימות המינית היא תופעה נפוצה מאוד בחברה הישראלית. למרות זאת, מבחינות רבות עוד מתקיים קשר שתיקה חברתי נרחב סביבה. על אף שבשנים האחרונות ישנה עלייה במודעות לנושאי פגיעה והטרדה מינית, עדיין מדובר בפשע אשר אחוזי הדיווח עליו נמוכים מאוד. הסיבות לכך הן מגוונות, אך בראשן נמצאות נטייתה של החברה להאשים את הקורבן בפגיעה, המביאה לתחושות בושה ואשמה בקרב הנפגעות/ים, המונעות מהן/ם להתלונן.

מהי פגיעה מינית?

תקיפה מינית היא כל התנהגות ו/או מעשה מיני הנכפה על אישה, גבר או ילד ללא הסכמתם. תקיפה מינית כוללת פגיעה באישה, בילד ובגבר על ידי גבר, אישה או ילד.

תקיפה מינית היא אקט של אלימות אשר נוקט התוקף כלפי מי שנתפס בעיניו כחלש ממנו. היא אינה דחף מיני בלתי נשלט, אלא פשע שנעשה במודע, במטרה לשלוט בקורבן ולהשפילו.

מרבית קרבנות האלימות המינית הן נשים – עובדה המשקפת את מקומן החברתי אשר גם כיום, במאה ה-21, נתפס כנחות לגברים. אלימות מינית היא אמצעי נוסף לדיכוי נשים בחברה פטריארכאלית.

פגיעה בילדים

תקיפה מינית בילדים היא בדרך כלל תקיפה מתמשכת, על ידי אדם מוכר. ילדים לרוב מתקשים לספר על התקיפה ולעתים אף לא יודעים לאפיינה ככזו, ועל כן למבוגרים סביבם- הורים, מורים, גננות וכדומה, ישנו תפקיד משמעותי בחשיפת סוד הפגיעה.

כמו בכל דבר, מידת היכרותך עם הילד/ה תסייע להבחין במצבי מצוקה בהם ימצאו. שינוי חד במצבי רוח או ברמת תפקוד מאותתים מצוקה כלשהי (לאו דווקא פגיעה מינית), המחייבת בדיקה.

מענה טיפולי ורגשי

פגיעה מינית הנה חוויה טראומתית אשר יכולה להשפיע ולהקשות על היומיום שלך. פנייה לטיפול נפשי עשויה לסייע בעיבוד החוויה, בבנייה מחודשת של האמון הבינאישי ובהתמודדות היומיומית עם המציאות לאחר הפגיעה.

תהליך דרישת פיצוי מביטוח לאומי

לאחר פגיעה מינית, חלק מהנפגעות/ים מדווחות/ים על ירידה משמעותית בתפקוד וביכולת ההשתכרות בשל תופעות שונות כמו הפרעות שינה, פחד מיציאה מהבית, קושי בריכוז, בלבול, חרדה, דיכאון ומתח. לעיתים הקושי נובע בשל העובדה כי הפגיעה ארעה במקום העבודה.

מענה רפואי ראשוני

לאחר פגיעה מינית, יש באפשרותך לקבל סיוע רפואי במספר בתי חולים בהם קיימים מרכזים ייעודיים לטיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית (רשימה מפורטת בהמשך). המרכזים עובדים 24 שעות ביממה, ותוכל/י למצוא צוות מנוסה ומקצועי אשר עבר הכשרה בתחום ומעניק טיפול מותאם, מתחשב ורגיש העונה על הצרכים שלך כנפגע/ת.

מטרת הבדיקות הרפואיות במרכזים הייעודיים היא לבחון את מצבך הבריאותי, להמליץ על טיפול ולאסוף ראיות משפטיות.

מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

בישראל פועלים 9 מרכזי סיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אשר מעניקים סיוע חינם לנשים וגברים שעברו פגיעות מיניות וזקוקים להקשבה, ייעוץ, ליווי ותמיכה. קווי החירום של מרכזי הסיוע מופעלים על ידי מאות מתנדבות ומתנדבים ברחבי הארץ, ופעילים 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

לאחר הפגיעה המינית ייתכן ותחווי/ה מספר תופעות שכיחות אשר יכולות להופיע מיד לאחר הפגיעה, אך גם שנים אחריה. בין התופעות: אי-שקט, נדודי שינה, תמונות חוזרות של האירוע, מחשבות טורדניות, עצבנות ומתח, ירידה בתיאבון, רגשות אשם, חוסר ריכוז, קשיים בזיכרון ובושה.

מיקומך באתר:מידע>

עקבו אחרינו בפייסבוק