סדנאות לגילאי חטיבת הביניים

משך כל סדנה - עד שעה וחצי - בהתאם לצרכי המסגרת.

גבולות ונגיעות

הסקרנות והרצון להתנסות ולבחון, הנובעים מתוך ההתפתחות הרגשית והגופנית המאפיינת את תחילת גיל ההתבגרות, מציבים אותנו בפני שאלות משמעותיות: מהו מגע מותר ומהו מגע אסור? מתי ואיך מציבים גבולות? כיצד מתמודדים עם מצב בו אני חש/ה שמישהו מנסה לחצות את הגבולות שלי או לעשות משהו שאינו נעים ואינו רצוי מבחינתי? הסדנא עוסקת במתן לגיטימציה לתחושות אישיות ולהבדלים אינדיבידואלים לגבי תחושות גוף, רגשות ומאוויים, כמו גם בחשיבות הכבוד והשמירה על הגבולות של עצמי ושל האחר.

״נתפסים ברשת״ - גלישה בטוחה

בשנים האחרונות אנו נתקלים בתופעה שבה תכני ואמצעי המדיה השונים הפכו זמינים, נגישים ומיידים כמעט לכל אחד, כשקהל היעד המרכזי הוא ילדים ובני נוער. בסדנה נדון באפשרויות הרבות שמציעים לנו אמצעי המדיה, ביתרונות ובסכנות ובפיתוח הרגלי שימוש בטוחים ומושכלים בתכנים: צ’טים ומסנג’ר, רשתות חברתיות, אתרים שונים, סרטונים, הטלפון הסלולרי ותכני המדיה השונים.

״מחוץ למעגל״ - לחץ חברתי

הסדנה מציגה בפני המתבגרים את הדילמה המאפיינת את חייהם החברתיים: הרצון להיות שייך ודומה לאחרים אל מול הצורך להביע ולבטא את דעתם, את רצונם ואת ייחודיותם. הלחץ החברתי בא לידי ביטוי בהתנהגויות ובמעשים שאינם נובעים מתוך רצון ובחירה חופשיים. בסדנה זאת נבחן את ההשלכות וההיבטים השונים של הלחץ החברתי – מתי וכיצד עלינו להתאמץ ולעמוד על שלנו גם כשנדמה שכולם חושבים אחרת? האם אנחנו מוכנים לעשות דברים שליליים רק בגלל לחץ של חברים? אילו התנהגויות ומעשים עלולים להתבצע תחת לחץ חברתי ומהן תוצאותיהם.

״סקס, סמים ואלכוהול״

לאחרונה עלתה תופעת צריכת האלכוהול בקרב ילדים ובני נוער לראש סדר היום הציבורי, עקב התגברות מקרי האלימות והאלימות המינית בקרב צעירים,  שדווח כי רבים מהם אירעו תחת השפעת אלכוהול. בסדנה זו נקיים דיון בדילמות הקשורות לצריכת אלכוהול, תוך הדגשת נושא האחריות האישית והחברתית. כמו כן, נבחן מהן ההשלכות של צריכת אלכוהול וכיצד היא עלולה להוביל לאלימות בכלל ולאלימות מינית בפרט.

"זה לא משחק"

הסדנא עוסקת בתופעה קשה אשר לאחרונה נעשתה נפוצה מאוד בזירת בית הספר, כתוצאה משילוב בין התנהגויות אלימות לבין שימוש במדיה ובטכנולוגיה: מעשי "קונדס" לכאורה, שהינם מעשים אלימים ופוגעניים לכל דבר, אשר מתועדים באמצעות הטלפונים הסלולאריים ומופצים באמצעות הרשתות החברתיות. הסדנה עוסקת בהבחנה בין משחק לבין אלימות, בכוחה ובהשפעתה של הסביבה החברתית ובזיהוי ההתנהגויות שמהוות חציית קו אדום.

מיתוסים ואמת על פגיעה מינית

סדנה העוסקת בנושא האלימות המינית כתופעה חברתית. הסדנה מזמנת דיון העוסק בתפיסות האישיות של כל אחד ואחת מהמשתתפים אל מול העובדות והנתונים הקיימים בשטח. הסוגיות הנדונות בסדנה: מהי אלימות מינית? ממה היא נובעת? עד כמה היא נפוצה? במי היא פוגעת ומדוע? האם יש מאפיינים מיוחדים לקורבנות או לתוקפים? כיצד אנחנו כחברה יכולים להשפיע על המציאות הזאת? מה ביכולתנו לעשות אם אנחנו או מישהו בסביבתנו נפגעים מאלימות מינית?

״אהבה חונקת״

סדנה העוסקת בדינאמיקה של אלימות בין בני זוג כפי שהיא מתפתחת החל מראשית הקשר. בסדנה נצפה בסרט המבוסס על סיפור אמיתי, המתאר מערכת יחסים רומנטית בין זוג צעירים אשר הופכת בהדרגה למערכת יחסים אלימה. הסרט מהווה מצע לדיון בשאלות כגון: מתי חיזור תמים הופך לחיזור אלים? כיצד ניתן למנוע התפתחות של מערכת יחסים פוגענית או להתמודד איתה? מהן נורות האזהרה שיש לשים אליהן לב? מה ניתן לעשות? למי ניתן לפנות?

״קשר בטוח" (אהבה ויחסים, מיניות והתבגרות)

הסדנה עוסקת במין בטוח ובחשיבות השימוש באמצעי מניעה, לצד הבשלות והאחריות הנדרשות כאשר מחליטים לקיים יחסי מין. מטרת הסדנה היא לקשר בין יחסי מין בטוחים לבין בחירה חופשית ומושכלת, אחריות, בגרות ומוכנות וכן בריאות, כבוד הדדי, אכפתיות, אמון, דימוי עצמי ובטחון עצמי (סדנה זו מועברת לרוב בנפרד לבנים ולבנות).

״מגדירים אותי״ (גבריות ונשיות בהקשר החברתי)

דיון בדמויות הגבר והאישה ובתפקידיהם המסורתיים בחברה. כיצד אנו תופסים אותם? אילו תפקידים מצפים מכל אחד למלא? כיצד זה משפיע על כל אחד ואחת מאתנו ביום-יום? דיון בהבניות החברתיות המעצבות את התפקידים המגדריים ואת הדרך שבה אנו תופסים אותם. בסדנה נבחן גם את הקשר בין תפיסות חברתיות אלו לבין: בחירה חופשית, נורמות חברתיות ותרבותיות, לחץ חברתי, אני אל מול החברה, דימוי עצמי, אסרטיביות, ועוד סוגיות אישיות וחברתיות העולות בהקשר למגדר.

לפרטים והזמנת סדנאות: hinuch@maslan.org.il 052-6216012 ,052-6216023

 

מיקומך באתר:פעילות>סדנאות והדרכות>סדנאות לגילאי חטיבת הביניים