סדנאות לגילאי תיכון

משך כל סדנה - עד שעה וחצי - בהתאם לצרכי המסגרת.

 

מיתוסים ואמת על פגיעה מינית

סדנה העוסקת במיתוסים ובדעות קדומות בנושא האלימות המינית בחברה הישראלית ובחברה המערבית בכלל. הסדנה מעמתת את תפיסות המשתתפים והחברה עם הנתונים והעובדות בשטח, כמצע לדיון בשאלות כגון: מהי אלימות מינית? ממה היא נובעת? עד כמה היא נפוצה? במי היא פוגעת ומדוע? האם יש מאפיינים מיוחדים לקורבנות או לתוקפים? כיצד אנחנו כחברה יכולים להשפיע על המציאות הזאת? מה ביכולתנו לעשות אם אנחנו או מישהו בסביבתנו נפגעים מאלימות מינית.

״קשר בטוח״ (אהבה ויחסים, מיניות והתבגרות)

הסדנה עוסקת במין בטוח ובחשיבות השימוש באמצעי מניעה, לצד הבשלות והאחריות הנדרשות כאשר מחליטים לקיים יחסי מין. מטרת הסדנה היא לקשר בין יחסי מין בטוחים לבין בחירה חופשית ומושכלת, אחריות, בגרות ומוכנות וכן בריאות, כבוד הדדי, אכפתיות, אמון, דימוי עצמי ובטחון עצמי (סדנה זו מועברת לרוב בנפרד לבנים ולבנות).

״זוגיות בשניים״

מתבגרים רבים מתנסים ביצירת מערכות יחסים זוגיות אשר עתידות להשפיע במידה רבה על המשך חייהם. אנו מלמדים כיצד יש לשאוף ליצור זוגיות מתוך תפיסה עצמית מגובשת, חיובית ובטוחה ולא מתוך חסר או צורך בחיזוק של גורם חיצוני. הסדנה עוסקת בזוגיות המאפשרת עצמאות ונפרדות לכל אחד מהצדדים ומזמנת דיון במושגים: דימוי עצמי, תקשורת בינאישית, גבולות ואסרטיביות, כבוד הדדי והתחשבות, ככלים בסיסיים ליצירת תשתית לזוגיות בריאה.

״אהבה חונקת״

סדנה העוסקת בדינאמיקה של אלימות בין בני זוג כפי שהיא מתפתחת החל מראשית הקשר. בסדנה נצפה בסרט המבוסס על סיפור אמיתי, המתאר מערכת יחסים רומנטית בין זוג צעירים אשר הופכת בהדרגה למערכת יחסים אלימה. הסרט מהווה מצע לדיון בשאלות כגון: מתי חיזור תמים הופך לחיזור אלים? כיצד ניתן למנוע התפתחות של מערכת יחסים פוגענית או להתמודד איתה? מהן נורות האזהרה שיש לשים אליהן לב? מה ניתן לעשות? למי ניתן לפנות?

״התחום האפור״

סקרנות ועוררות מינית, רצון ועניין להתחיל לקיים יחסי מין, השפעות חיצוניות ולחץ חברתי מאפיינים את ההתנסויות האינטימיות והמיניות הראשונות של רבים מבני הנוער. הסדנה עוסקת בהגדרת ובהבנת הסיטואציה- אונס לעומת יחסי מין בהסכמה ומרצון, ועושה שימוש בסרטון המתאר סיטואציה אינטימית בין בני זוג מתבגרים המידרדרת לאונס. הסדנה מזמנת דיון חשוב

ומשמעותי בשאלות: כיצד יודעים מתי ישנם הסכמה ורצון, חשיבות התקשורת בין בני הזוג ומהי לשון החוק בנושא זה.

״עניין מטריד״ (מכיתה י"א)

החוק למניעת הטרדה מינית במדינת ישראל קובע חמש התנהגויות אסורות הנחשבות להטרדה מינית. הסדנה עוסקת בהיכרות עם התנהגויות אלו ועם אפשרויות הפעולה שלנו כאשר אנו נתקלים בתופעה של הטרדה מינית. בסדנה יינתנו דוגמאות מתוך עולמות התוכן הרלוונטיים: צבא, שירות לאומי, מקומות עבודה המעסיקים מתבגרים, בית ספר ועוד..

"זה לא משחק"

הסדנה עוסקת בתופעה קשה אשר לאחרונה נעשתה נפוצה בזירת בית הספר, כתוצאה משילוב בין התנהגויות אלימות לבין שימוש במדיה וטכנולוגיה: מעשי "קונדס" לכאורה, שהינם מעשים אלימים ופוגעניים לכל דבר, אשר מתועדים באמצעות הטלפונים הסלולאריים ומופצים באמצעות הרשתות החברתיות. הסדנה עוסקת בהבחנה בין משחק לבין אלימות, בכוחה ובהשפעה של הסביבה החברתית ובזיהוי ההתנהגויות שמהוות חציית קו אדום.

״סקס, סמים ואלכוהול״

לאחרונה עלתה תופעת צריכת האלכוהול בקרב ילדים ובני נוער לראש סדר היום הציבורי, עקב התגברות מקרי האלימות והאלימות המינית בקרב צעירים, בהם דווח כי רבים מהם אירעו תחת השפעת אלכוהול. בסדנה זו נקיים דיון בדילמות הקשורות לצריכת אלכוהול, תוך הדגשת נושא האחריות האישית והחברתית. כמו כן, נבחן מהן ההשלכות של צריכת האלכוהול וכיצד היא עלולה להוביל לאלימות בכלל ולאלימות מינית בפרט.

לחץ חברתי ואונס קבוצתי

מהו לחץ חברתי? מהן השפעותיו? לאילו התנהגויות מסוגלים בני אדם תחת השפעתו של לחץ קבוצתי? הסדנה עוסקת בהעלאת המודעות לתופעת הלחץ החברתי והקבוצתי בגיל ההתבגרות, ולהשלכותיה השונות. נידון הקשר בין לחץ חברתי לבין התנהגויות אלימות ופוגעניות בהן תופעת האונס הקבוצתי.

״קשר השתיקה״

פגיעה מינית מהווה אירוע טראומטי יוצא דופן בחומרת השלכותיו ומביאה למצוקה נפשית קשה ולפגיעה בתפקוד בכל תחומי החיים. למרות זאת, רק כ 10%- מהנפגעות והנפגעים מדווחים על הפגיעה ופונים לעזרה. רובם חוששים מאוד שהחברה תפנה להם עורף, תתנכר להם ואף תאשים אותם בתקיפה שעברו. מאמצי ההסתרה וההתמודדות העצמית עם הפגיעה ועם הסוד הטראומטי מביאים לתחושות בידוד, חריגות, אשמה ובושה ואף לפגיעות עצמיות. בסדנה זו, נדון בהשלכות הפגיעה המינית על חיי היום יום של הנפגע/ת. נבחן מהו מקומנו כפרטים בחברה בשבירת קשר השתיקה וביצירת אמפתיה כלפי הנפגעות\ים, כיצד אפשר לתמוך ולעזור, ולאלו גורמי סיוע ניתן לפנות במקרה של פגיעה.

״מגדירים אותי״ (דימויים נשיים וגבריים בתקשורת)

סדנה חווייתית הבוחנת את הדימויים הנשיים אל מול הדימויים הגבריים בתקשורת ובפרסומות. נשאל מהן ההשלכות של דימויים אלו על יצירת המציאות החברתית והאישית שלנו? הסדנה מאפשרת לכל משתתף ומשתתפת לשאול את עצמם האם הם מסכימים עם הדימויים האלו ושותפים להם? האם הדימויים מציאותיים? האם הם נכונים עבורנו? כיצד ביכולתם להועיל או להזיק לנו? האם ניתן ליצור שיח אחר ודימויים חלופיים? האם ישנם מודלים אחרים וחיוביים להזדהות ולחיקוי.

״גוונים באהבה״ (נטיות מיניות וסובלנות חברתית)

בסדנה זו נדבר על עולמם של בני נוער, אשר בנוסף לסערות גיל ההתבגרות שאותן חווים כל נער ונערה, מתמודדים עם שאלות קשות הנוגעות לזהותם המינית המשאירות אותם לעיתים במצוקה רגשית. נדון בקשיים אותם חווים מתבגרים בעלי נטיות מיניות מגוונות (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים, ביסקסואלים) ברמה הבסיסית ביותר: בבית הספר, מול חבריהם, הוריהם ומוריהם ובעיקר – מול עצמם. נדון בחשיבות הקבלה העצמית והחברתית של בעלי נטיות מיניות שונות.

לפרטים והזמנת סדנאות:   hinuch@maslan.org.il 052-6216012 ,052-621602

 

מיקומך באתר:פעילות>סדנאות והדרכות>סדנאות לגילאי תיכון