הכשרות לנשות ואנשי מקצוע מתחום הטיפול

נשות ואנשי מקצוע מתחום הטיפול והבריאות מתמודדים באופן יומיומי עם הצורך לתת מענה לנפגעות ונפגעי אלימות מינית, ולשורדות ושורדי גילוי עריות. אנשי המקצוע מהווים חלק בלתי נפרד מעולמם של הנפגעות/ים ושל מעגליהם הקרובים, ומגוייסים למשימת הטיפול, השיקום והתמיכה, מתוך מטרה לסייע בשיפור התפקוד של הנפגעות/ים, בכלל תחומי חייהם. בכדי שניתן יהיה להתמודד באחריות הראויה ולעבוד באופן מקצועי למען מניעה, איתור, זיהוי וטיפול במקרים של אלימות ואלימות מינית, יש ללמוד לעומק על כלל מאפיינה של התופעה, ועל השלכותיה הרבות.

במרכז הסיוע בירושלים אנו מקיימות מערך של קורסי הכשרה, הדרכה ותמיכה לנשות ואנשי מקצוע מתחומי הטיפול והבריאות, בירושלים וסביבותיה. קהל היעד הוא אנשי מקצוע מתחום הפסיכותרפיה והפסיכיאטריה, כמו גם מתחומי השיקום והרווחה, בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים, נוער בסיכון, ומתחומי הרפואה הקונבנציונאלית והאלטרנטיבית, שפוגשות/ים פונות ופונים נפגעי תקיפה מינית, במסגרת עבודתם. בנוסף, אנחנו מקיימות הרצאות לסטודנטים מתחומי פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, סיעוד, חוקרים, רפואה אלטרנטיבית, ליווי רוחני ועוד, על מנת להעלות את אצלם המודעות לנושא הפגיעות המיניות, נושא שהם עתידים להיפגש בו באופן ישיר ובאופן עקיף, במהלך הכשרתם וביציאתם לעבודה.

את מערך הקורסים וההרצאות מקיימות נשות מקצוע מומחיות מתחומי הטיפול בנשים ובנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, בעלות ניסיון רב בתחום הטיפול והנחיית קבוצות. מערך הקורסים וההכשרות שמקיים מרכז הסיוע בירושלים מותאם באופן מקצועי למרקם האוכלוסייה המאפיינת את אזור ירושלים והסביבה, ומנסה לתת מענה למורכבות המיוחדת של קהלי יעד אלה.

הקורסים המוצעים מאפשרים העמקה בהבנה של התהליכים הרגשיים העוברים על הנפגעות/ים בעקבות הפגיעה – בטווח המיידי ובטווח הארוך, ואסטרטגיות ההתמודדות של נפגעות ונפגעי תקיפה מינית, וכן מוסיפים כלים לעבודה אתם בתוך החדר הטיפולי. כמו כן, הקורסים משלבים בתוכם תיאוריות בנושאי טראומה וטיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית עם למידה מתוך תיאורי מקרה ועבודה עם חומרים משדות עבודה ספציפיים של המשתתפות/ים. כל קורס או הרצאה מותאמים באופן נקודתי לקהל היעד הספציפי, ולמציאות המשתנה והמורכבת של מטופלות.ים.

מלבד ההכשרות המתקיימות במרכז הסיוע ובמקומות העבודה השונים, מחלקת ההכשרות מהווה מוקד התייעצות אליו מוזמנות נשות המקצוע לפנות לשם קבלת הכוונה, ייעוץ ומענה לגבי מקרים איתן הן מתמודדות. כמו כן, מדיי שנה מקיים יום עיון מקצועי הנועד לאפשר העמקת הידע בתחום הטיפול בנפגעות ונפגעי אונס ותקיפה מינית.

על מנת לקבל פרטים על מבנה ואורך ההכשרות, מטרותיהן ותכניהן, ניתן לפנות לרכזת הכשרת נשות ואנשי מקצוע בתחום הטיפול והבריאות, מרכז סיוע ירושלים: 052-4224607  pro@jrcc1202.org