סיבה טובה להגיש תלונה במשטרה

יש סיבות רבות להגיש תלונה במשטרה, כולן טובות אם הן נכונות בשבילך. במאמר זה ריכזנו בשבילך כמה סיבות טובות וסיבות "פחות" טובות להגשת תלונה במשטרה. 

 הכותבת: עו"ד שני אלוני, מנהלת מרכז סיוע חיפה והצפון

 

ההליך הפלילי הוא הליך ארוך וקשה מאוד. אין לנו מספיק דרכים לומר זאת. במהלך התהליך יש לשחזר שוב ושוב את הרגעים הקשים שעברת, בפני אנשים שונים. אין שאלה שלא תישאל בדרך. לכן חשוב לא למהר לקבל החלטה על הגשת תלונה.

במאמר הזה ריכזנו בשבילך כמה סיבות להגשת תלונה ומה שכדאי לדעת לפני שמקבלים החלטה. נוסף על כל המידע שמופיע כאן, מרכז הסיוע מפעיל קו טלפון שפעיל 24 שעות ביממה, גם בחגים, להתייעצות על הגשת תלונה. השירות ניתן בחינם, הפנייה אנונימית.

 

המשפחה והחברים לוחצים עלי – סיבה "פחות" טובה

אם סיפרת למישהו מהאנשים הקרובים עליך על הפגיעה שעברת ועכשיו מופעל עליך להפעיל לחץ להגיש תלונה במשטרה, זאת לא סיבה מספיק כדי להגיש תלונה.

אנשים ממליצים לפנות למשטרה מסיבות שונות, חלקם מתוך רצון להרגיש שהם "עושים משהו" עם מה שסיפרת להם, חלקם כי הם יש להם אמונה שהגשת תלונה תשיב את הסדר על כנו.

במציאות ההליך הפלילי הוא מורכב והסיכויים להצלחה בו נמוכים. ההחלטה האם לעבור את התהליך הארוך והמסובך הזה חייבת להיות שלך, ורק שלך!

 

אני רוצה שהוא ידע שלא שכחתי / לא שתקתי – סיבה טובה

לצערנו, הסיכוי שבסוף ההליך הפלילי הפוגע שלך יגיע לכלא או שיוטל עליו עונש כלשהו הם נמוכים. זאת האמת וצריך להכיר אותה לפני שפונים להגשת תלונה. אבל מרגע שהגשת תלונה במשטרה הוא יזומן לחקירה, יידרש לתת תשובות ורוב הסיכויים שיתקיים עימות בינך לבינו שבו תוכלי לומר לו בפנים את מה שקרה לך.

אולי הוא לא ייענש בסוף התהליך אבל הוא ידע שלא שכחת ולא שתקת על מה שהוא עושה לך.

 

אני רוצה שכולם ידעו שמה שהוא עשה לי היה לא בסדר – סיבה טובה וגם "פחות" טובה

יכול להיות שבסוף התהליך התיק ייסגר. נכון שהגשת תלונה שלך תראה לאנשים סביבך שעברת חוויה קשה ונפגעת ממה שקרה לך, אבל לא בטוח שזה ייתן לך את ההוכחה שאת מצפה לה.

 

אני רוצה לראות אותו נענש על מה שהוא עשה לי – סיבה "פחות" טובה

אין דרך קלה לומר זאת, הסיכוי שהפוגע שלך ייענש (מאסר בפועל בכלא, מאסר על תנאי או עבודות שירות) הוא נמוך מאוד, פחות מ- 20%. אם הדבר היחיד שמעניין אותך הוא לראות אותו נענש על מה שהוא עשה לך, התהליך הזה עלול לאכזב אותך.

זאת עובדה קשה מאוד לעיכול אבל צריך לקחת בחשבון את האפשרות שלא תהיה בסופו של דבר הרשעה ולא יוטל עליו עונש. אם התיק שלך נסגר אין זה אומר שהמערכת לא האמינה לך, כל מה שזה אומר הוא שהמשטרה והפרקליטות לא מצליחות לאסוף מספיק ראיות כדי להוכיח את מה שקרה "מעל לכל ספק סביר".

 

אני רוצה לספר את הסיפור שלי – סיבה טובה

יתכן שיש בך צורך, אחרי הרבה זמן שהסתרת את הסיפור שלך, לצאת ולספר בקול רם את מה שקרה ושיהיה מישהו שישמע אותך. ההליך הפלילי יכול להיות הזדמנות טובה לספר את הסיפור שלך. אבל חשוב לזכור שלאורך הדרך יהיו גם כאלה שיגיבו לסיפור שלך בספקנות ואפילו באדישות, יהיו כאלו שיטענו שזה שקר וינסו להקטין את מה שעבר עליך. הרצון לספר את הסיפור שלך הוא טבעי וחשוב, אבל חשוב גם להתכונן לכל התגובות האפשריות.

 

אם יש עוד שנפגעו ממנו, אני רוצה לעזור – סיבה טובה

גם אם התלונה שלך תיסגר בסופו של דבר, התיק נשאר שמור במשטרה. אם בעתיד יוגשו תלונות נוספות נגד אותו אדם, התיק שלך יוכל לעזור. אם  ידוע לך כבר היום על תלונות שהוגשו נגד אותו אדם, התלונה שלך יכולה לחזק את התיקים האחרים. לא תמיד המשטרה תחלוק איתך את המידע הזה בזמן הגשת התלונה, אבל המידע נשמר במערכת וייעשה בו שימוש בעת הצורך.

 

אני רוצה לקבל פיצוי כספי על מה שקרה לי – סיבה "פחות" טובה

כמו הציפייה שהוא ייענש, גם הסיכוי שבסוף התהליך יוטלו על הפוגע פיצויים כספיים הם נמוכים מאוד. אם פיצוי כספי הוא מה שחשוב לך, מומלץ להתייעץ קודם עם מרכז הסיוע או עם עורכ/ת דין המתמחה בתיקים מהסוג הזה איך נכון לעשות זאת.

 

אני רוצה לוודא שהוא לא יפגע בי שוב – סיבה טובה

אבל חשוב לדעת שחוץ מפנייה למשטרה ניתן גם לפנות לבית משפט השלום להוצאת צו הרחקה. למידע נוסף, מומלץ ליצור קשר עם קו הסיוע שלנו (1202 או 04-8641262)

 

מה ישאלו אותי? מה אם אני לא זוכרת? ואם עבר הרבה זמן? האם אפשר להתחרט? - לקריאת מאמר נוסף בנושא.

 

לקבל מידע וסיוע דרך המייל: syua.tkifaminit@gmail.com

ליצירת קשר עם מרכז הסיוע

 

 

מיקומך באתר:פרסומים>פרסומים נוספים>סיבה טובה להגיש תלונה במשטרה

פרסומים אחרונים מאתר האיגוד

חמישי, 29 פברואר 2024 15:55
.Special Report by the Association of Rape Crisis Centers in Israel דוח מיוחד של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית.
לקריאה נוספת
שלישי, 22 נובמבר 2022 21:22
הדוח השנתי של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית מציג פרק נתונים על פגיעה מינית והטיפול בה בישראל, לצד אסופת מאמרים ועדויות ראשונה מסוגה…
לקריאה נוספת
רביעי, 24 נובמבר 2021 11:00
הדוח השנתי של איגוד מרכזי הסיוע כולל את נתוני מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, לצד נתונים על טיפול הרשויות בפגיעה מינית, ובכלל זאת נתוני…
לקריאה נוספת
שני, 30 נובמבר 2020 10:40
הדוח השנתי של איגוד מרכזי הסיוע לשנת 2020. כולל נתונים על פגיעה מינית בישראל בתקופת הקורונה ובשנת 2019, לצד מאמרים ועדויות בנושא השלכות משבר הקורונה…
לקריאה נוספת
שישי, 08 מאי 2020 10:47
פנייה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה ולנציב שירות המדינה בדרישה להגיש ערעור ולמנוע את המינוי המסוכן
לקריאה נוספת

עקבו אחרינו בפייסבוק