קווי החירום לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

1202: נשים | 1203: גברים

04-6566813: נשים ערביות | 02-6730002: נשים דתיות | 02-5328000: גברים דתיים
סיוע דרך WhatsApp ב-052-8361202      |    סיוע אונליין בצ'אט (שעות הערב)

פעילים 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע     הנגשת מרכזי הסיוע: לחצו לפרטים

סיבה טובה להגיש תלונה במשטרה

יש סיבות רבות להגיש תלונה במשטרה, כולן טובות אם הן נכונות בשבילך. במאמר זה ריכזנו בשבילך כמה סיבות טובות וסיבות "פחות" טובות להגשת תלונה במשטרה. 

 הכותבת: עו"ד שני אלוני, מנהלת מרכז סיוע חיפה והצפון

 

ההליך הפלילי הוא הליך ארוך וקשה מאוד. אין לנו מספיק דרכים לומר זאת. במהלך התהליך יש לשחזר שוב ושוב את הרגעים הקשים שעברת, בפני אנשים שונים. אין שאלה שלא תישאל בדרך. לכן חשוב לא למהר לקבל החלטה על הגשת תלונה.

במאמר הזה ריכזנו בשבילך כמה סיבות להגשת תלונה ומה שכדאי לדעת לפני שמקבלים החלטה. נוסף על כל המידע שמופיע כאן, מרכז הסיוע מפעיל קו טלפון שפעיל 24 שעות ביממה, גם בחגים, להתייעצות על הגשת תלונה. השירות ניתן בחינם, הפנייה אנונימית.

 

המשפחה והחברים לוחצים עלי – סיבה "פחות" טובה

אם סיפרת למישהו מהאנשים הקרובים עליך על הפגיעה שעברת ועכשיו מופעל עליך להפעיל לחץ להגיש תלונה במשטרה, זאת לא סיבה מספיק כדי להגיש תלונה.

אנשים ממליצים לפנות למשטרה מסיבות שונות, חלקם מתוך רצון להרגיש שהם "עושים משהו" עם מה שסיפרת להם, חלקם כי הם יש להם אמונה שהגשת תלונה תשיב את הסדר על כנו.

במציאות ההליך הפלילי הוא מורכב והסיכויים להצלחה בו נמוכים. ההחלטה האם לעבור את התהליך הארוך והמסובך הזה חייבת להיות שלך, ורק שלך!

 

אני רוצה שהוא ידע שלא שכחתי / לא שתקתי – סיבה טובה

לצערנו, הסיכוי שבסוף ההליך הפלילי הפוגע שלך יגיע לכלא או שיוטל עליו עונש כלשהו הם נמוכים. זאת האמת וצריך להכיר אותה לפני שפונים להגשת תלונה. אבל מרגע שהגשת תלונה במשטרה הוא יזומן לחקירה, יידרש לתת תשובות ורוב הסיכויים שיתקיים עימות בינך לבינו שבו תוכלי לומר לו בפנים את מה שקרה לך.

אולי הוא לא ייענש בסוף התהליך אבל הוא ידע שלא שכחת ולא שתקת על מה שהוא עושה לך.

 

אני רוצה שכולם ידעו שמה שהוא עשה לי היה לא בסדר – סיבה טובה וגם "פחות" טובה

יכול להיות שבסוף התהליך התיק ייסגר. נכון שהגשת תלונה שלך תראה לאנשים סביבך שעברת חוויה קשה ונפגעת ממה שקרה לך, אבל לא בטוח שזה ייתן לך את ההוכחה שאת מצפה לה.

 

אני רוצה לראות אותו נענש על מה שהוא עשה לי – סיבה "פחות" טובה

אין דרך קלה לומר זאת, הסיכוי שהפוגע שלך ייענש (מאסר בפועל בכלא, מאסר על תנאי או עבודות שירות) הוא נמוך מאוד, פחות מ- 20%. אם הדבר היחיד שמעניין אותך הוא לראות אותו נענש על מה שהוא עשה לך, התהליך הזה עלול לאכזב אותך.

זאת עובדה קשה מאוד לעיכול אבל צריך לקחת בחשבון את האפשרות שלא תהיה בסופו של דבר הרשעה ולא יוטל עליו עונש. אם התיק שלך נסגר אין זה אומר שהמערכת לא האמינה לך, כל מה שזה אומר הוא שהמשטרה והפרקליטות לא מצליחות לאסוף מספיק ראיות כדי להוכיח את מה שקרה "מעל לכל ספק סביר".

 

אני רוצה לספר את הסיפור שלי – סיבה טובה

יתכן שיש בך צורך, אחרי הרבה זמן שהסתרת את הסיפור שלך, לצאת ולספר בקול רם את מה שקרה ושיהיה מישהו שישמע אותך. ההליך הפלילי יכול להיות הזדמנות טובה לספר את הסיפור שלך. אבל חשוב לזכור שלאורך הדרך יהיו גם כאלה שיגיבו לסיפור שלך בספקנות ואפילו באדישות, יהיו כאלו שיטענו שזה שקר וינסו להקטין את מה שעבר עליך. הרצון לספר את הסיפור שלך הוא טבעי וחשוב, אבל חשוב גם להתכונן לכל התגובות האפשריות.

 

אם יש עוד שנפגעו ממנו, אני רוצה לעזור – סיבה טובה

גם אם התלונה שלך תיסגר בסופו של דבר, התיק נשאר שמור במשטרה. אם בעתיד יוגשו תלונות נוספות נגד אותו אדם, התיק שלך יוכל לעזור. אם  ידוע לך כבר היום על תלונות שהוגשו נגד אותו אדם, התלונה שלך יכולה לחזק את התיקים האחרים. לא תמיד המשטרה תחלוק איתך את המידע הזה בזמן הגשת התלונה, אבל המידע נשמר במערכת וייעשה בו שימוש בעת הצורך.

 

אני רוצה לקבל פיצוי כספי על מה שקרה לי – סיבה "פחות" טובה

כמו הציפייה שהוא ייענש, גם הסיכוי שבסוף התהליך יוטלו על הפוגע פיצויים כספיים הם נמוכים מאוד. אם פיצוי כספי הוא מה שחשוב לך, מומלץ להתייעץ קודם עם מרכז הסיוע או עם עורכ/ת דין המתמחה בתיקים מהסוג הזה איך נכון לעשות זאת.

 

אני רוצה לוודא שהוא לא יפגע בי שוב – סיבה טובה

אבל חשוב לדעת שחוץ מפנייה למשטרה ניתן גם לפנות לבית משפט השלום להוצאת צו הרחקה. למידע נוסף, מומלץ ליצור קשר עם קו הסיוע שלנו (1202 או 04-8641262)

 

מה ישאלו אותי? מה אם אני לא זוכרת? ואם עבר הרבה זמן? האם אפשר להתחרט? - לקריאת מאמר נוסף בנושא.

 

לקבל מידע וסיוע דרך המייל: syua.tkifaminit@gmail.com

ליצירת קשר עם מרכז הסיוע

 

 

מיקומך באתר:פרסומים>פרסומים נוספים>סיבה טובה להגיש תלונה במשטרה

פרסומים אחרונים מאתר האיגוד

שני, 19 פברואר 2018 18:04
במאמציו לשימור מעמדן הנחות של השוטרות בארגון, לא בוחל אלשיך בלעג מפורש לבג"ץ. העובדה כי השופטים מצאו כי גרסתה של הקצינה צ', המתלוננת נגד ריטמן,…
לקריאה נוספת
שני, 19 פברואר 2018 17:44
"ברור שהוא לא התכוון לפגוע, מרבית עברייני המין אינם מתכוונים לפגוע. הם מספרים לעצמם סיפורים כשהם חוצים קווים אדומים שאסור היה להם לחצות. הם ממעיטים…
לקריאה נוספת
ראשון, 18 פברואר 2018 17:40
לפגיעה המינית השלכות מרחיקות לכת על בריאות הנפגעות והנפגעים, הכוללת נטייה מוגברת למחלות מסוימות. במקביל, נפגעות רבות משנות את דפוס השימוש שלהן בשירותי מערכת הבריאות…
לקריאה נוספת
ראשון, 18 פברואר 2018 17:25
למרות ההוכחות החותכות להשפעות הפגיעה המינית על בריאות הנפש, מערכת בריאות הנפש כיום לא ערוכה להכיר ולספק מענים מותאמים לנפגעות ונפגעים הבאים/ות בשעריה. מה קורה…
לקריאה נוספת
ראשון, 18 פברואר 2018 17:04
בעשורים האחרונים, ביסס עצמו עולם הטראומה המינית כאחד הנחקרים והמדוברים בשיח הטיפולי העכשווי, אלא שככל שעבר הזמן, הלכה ונוצרה שוב דיאלקטיקה שבה נותר קול אחד…
לקריאה נוספת

עקבו אחרינו בפייסבוק