'ביחד' - סדנאות לבני נוער

ביחד: תכנית לקידום מיניות מיטיבה ומניעת אלימות מינית

סדנאות לבני נוער ולצוותים חינוכיים

* ניתן למצוא את התכנית במאגר התכניות המאושרות באתר של משרד החינוך, מס' תכנית 990.

מחלקת החינוך של מרכז סיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית ת"א מציעה מערך סדנאות בנושא מיניות ומניעת אלימות מינית לבני נוער ולצוותים חינוכיים במסגרות פורמאליות ובלתי פורמאליות.

הסדנאות מועברות על ידי מנחות ומנחים מקצועיים, אשר עברו הכשרה ייעודית להנחיית סדנאות בנושא, ונעשה בהן שימוש במתודות, סרטונים, סיפורי מקרה ועזרים שונים. תכני הסדנאות מותאמים לשלב ההתפתחותי ולמאפייני הגיל, תוך היכרות עם עולמם של בני הנוער והחוויות המיניות שלהן/ם בגיל זה.

לתכנית המפורטת 

 

מטרות הסדנאות

מניעת אלימות מינית באמצעות הכרת הנורמות החברתיות הקיימות ביחס למין, מגדר, מיניות, יחסי מין ואלימות מינית ואיתגורן על ידי מתן מידע אמין והצעת אלטרנטיבות.

הפחתת אשמה, בושה ובלבול בקרב מי שחוו פגיעה מינית, הנגשת כלים, דרכי התמודדות ומקורות תמיכה, ביניהם מרכז סיוע, ומתן סיוע בזמן אמת לנערות/ים שנפגעו.

עידוד אחריות אישית ומחויבות לשינוי חברתי - ברמת הפרט כלפי עצמה/ו, ברמת הפרט כלפי הסביבה המיידית שלה/שלו וברמת הפרט כלפי החברה.

מה אומרים התלמידים?

"למדתי הרבה דברים כמו איך להציב גבול ושאפשר להגיד כן או לא לשאלה ישירה בנוגע למין, ואפשר גם לשאול. למדתי על פרסומות ושאף פעם לא נוכל להיראות כמוהן. ועכשיו אני גם לא רוצה."

"למדתי שלא צריך לקבל אישור מהחברה על כל דבר, זה בסדר להיות עצמי, למדתי מה ההגדרות של תקיפה ומה הסטטיסטיקה"

ומה אומרים אנשי הצוות?

"תלמידינו נחשפו לתכנים משמעותיים הן ברמה האישית והבינאישית והן ברמה החברתית. התלמידים הקשיבו רוב קשב, גילו סקרנות והתעניינות ושיתפו פעולה. המחנכים זכו לקבל שתי סדנאות וצפייה מרתקת במפגשים שהועברו לתלמידים. יישר כוח! מקווים להמשך שיתוף פעולה בעתיד."

אלימות מינית בקרב בני נוער – תמונת מצב

בסקר ניטור אלימות של ראמ"ה (תשע"ג) עולה כי 16% מתלמידי כיתות ז-י"א דיווחו שחוו אלימות מינית מצד תלמידים אחרים בחודש האחרון.

אלימות מינית מתאפשרת במצבים בהם יש פערים ביחסי הכוחות הפיזיים והחברתיים. ילדות, ילדים, נערות ונערים חשופים יותר לפגיעה מינית, הן מצד מבוגרים והן מצד בני גילם, ולכן חשוב במיוחד לחזק את היכולת שלהם לזהות אלימות מינית בסביבתם ולהעניק להם כלים להתמודדות במקרה של פגיעה.

 

לתכנית המפורטת

 

* ניתן למצוא את התכנית במאגר התכניות המאושרות באתר של משרד החינוך, מס' תכנית 990.

לתיאום סדנאות ולקבלת פרטים נוספים ניתן לפנות לנעמי: 052-4440235 || schools@ta1202.org