קווי החירום לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

1202: נשים | 1203: גברים

04-6566813: נשים ערביות | 02-6730002: נשים דתיות | 02-5328000: גברים דתיים
סיוע דרך WhatsApp ב-052-8361202      |    סיוע אונליין בצ'אט (שעות הערב)

פעילים 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע     הנגשת מרכזי הסיוע: לחצו לפרטים

'להיות ביחד' - סדנאות לבני נוער

להיות ביחד: חינוך לרצון הדדי, הסכמה חופשית ומניעת אלימות מינית

סדנאות לבני נוער ולצוותים חינוכיים

* ניתן למצוא את התכנית במאגר התכניות המאושרות באתר של משרד החינוך, מס' תכנית 990.

מחלקת החינוך של מרכז סיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית ת"א מציעה מערך סדנאות בנושא מיניות ומניעת אלימות מינית לבני נוער ולצוותים חינוכיים במסגרות פורמאליות ובלתי פורמאליות.

הסדנאות מועברות על ידי מנחות ומנחים מקצועיים, אשר עברו הכשרה ייעודית להנחיית סדנאות בנושא, ונעשה בהן שימוש במתודות, סרטונים, סיפורי מקרה ועזרים שונים. תכני הסדנאות מותאמים לשלב ההתפתחותי ולמאפייני הגיל, תוך היכרות עם עולמם של בני הנוער והחוויות המיניות שלהן/ם בגיל זה.

מטרות הסדנאות

מניעת אלימות מינית באמצעות הכרת הנורמות החברתיות הקיימות ביחס למין, מגדר, מיניות, יחסי מין ואלימות מינית ואיתגורן על ידי מתן מידע אמין והצעת אלטרנטיבות.

הפחתת אשמה, בושה ובלבול בקרב מי שחוו פגיעה מינית, הנגשת כלים, דרכי התמודדות ומקורות תמיכה, ביניהם מרכז סיוע, ומתן סיוע בזמן אמת לנערות/ים שנפגעו.

עידוד אחריות אישית ומחויבות לשינוי חברתי - ברמת הפרט כלפי עצמה/ו, ברמת הפרט כלפי הסביבה המיידית שלה/שלו וברמת הפרט כלפי החברה.

מבנה הסדנאות

המערך הבסיסי כולל שלוש סדנאות בנות שעה וחצי, המועברות בקבוצות של עד 20 משתתפות/ים. בחטיבות ביניים הסדנאות מתקיימות בהפרדה מגדרית (בנים-בנות) ובתיכונים בקבוצות מעורבות, או בהתאם לצרכי המסגרת.

נושאים מרכזיים בהן עוסקות הסדנאות: גבולות אישיים, רצון והסכמה חופשית; היכרות עם החוק; הדדיות, מוגנות מינית וזוגיות בריאה; חיזור מול הטרדה; פורנוגרפיה; השפעות המדיה; פגיעות מיניות במרחב הוירטואלי; יחסי מין ולחץ חברתי ועוד.

סדנאות לצוות החינוכי

בנוסף לסדנאות לתלמידים מקבל בית הספר שתי סדנאות עבור הצוות החינוכי, המקנות ידע וכלים בסיסיים להתמודדות עם הנושא בתוך המערכת ולתמיכה וסיוע לתלמידות/ים שנפגעו. קיום הסדנאות לצוות הוא תנאי לקיום הסדנאות לתלמידים. בנוסף מקבל הצוות ערכת עזר לצוותים חינוכיים וכן מערך לשיעורי חינוך במטרה לסכם, לעבד ולהמשיך את הדיון בנושא במסגרת הכיתתית.

מה אומרים התלמידים?

"למדתי הרבה דברים כמו איך להציב גבול ושאפשר להגיד כן או לא לשאלה ישירה בנוגע למין, ואפשר גם לשאול. למדתי על פרסומות ושאף פעם לא נוכל להיראות כמוהן. ועכשיו אני גם לא רוצה."

"למדתי שלא צריך לקבל אישור מהחברה על כל דבר, זה בסדר להיות עצמי, למדתי מה ההגדרות של תקיפה ומה הסטטיסטיקה"

ומה אומרים אנשי הצוות?

"תלמידינו נחשפו לתכנים משמעותיים הן ברמה האישית והבינאישית והן ברמה החברתית. התלמידים הקשיבו רוב קשב, גילו סקרנות והתעניינות ושיתפו פעולה. המחנכים זכו לקבל שתי סדנאות וצפייה מרתקת במפגשים שהועברו לתלמידים. יישר כוח! מקווים להמשך שיתוף פעולה בעתיד."

אלימות מינית בקרב בני נוער – תמונת מצב

בסקר ניטור אלימות של ראמ"ה (תשע"ג) עולה כי 16% מתלמידי כיתות ז-י"א דיווחו שחוו אלימות מינית מצד תלמידים אחרים בחודש האחרון.

אלימות מינית מתאפשרת במצבים בהם יש פערים ביחסי הכוחות הפיזיים והחברתיים. ילדות, ילדים, נערות ונערים חשופים יותר לפגיעה מינית, הן מצד מבוגרים והן מצד בני גילם, ולכן חשוב במיוחד לחזק את היכולת שלהם לזהות אלימות מינית בסביבתם ולהעניק להם כלים להתמודדות במקרה של פגיעה.

* ניתן למצוא את התכנית במאגר התכניות המאושרות באתר של משרד החינוך, מס' תכנית 990.

לתיאום סדנאות ולקבלת פרטים נוספים ניתן לפנות לאריאלה: 052-4440235 || schools@ta1202.org