מיתוסים ונתונים

הגיע הזמן להפריך כמה מהמיתוסים השכיחים על אונס ותקיפה מינית: 

"הגזימו לגמרי, היום כל דבר כבר נחשב אונס"

לא כל דבר נחשב אונס. כל יחסי מין שנעשו ללא רצון והסכמה חופשית ומפורשת של המעורבות/ים נחשבים אונס. יחסי מין שנעשו תוך ניצול פערי גיל, יחסי מרות או מעמד חברתי, גם אם לכאורה היתה בהם "הסכמה" שאינה חופשית - נחשבים גם הם לתקיפה מינית.

 

"אצלנו אין אונס, זה רק אצל ההם... שם.. ב.... "

תקיפות מיניות קורות בכל חברה, בכל מגזר ובכל קהילה. לצערנו עדיין אין מרחבים שהם לחלוטין מוגנים מפני תקיפות מיניות. קל יותר "להרחיק" את האונס ולחשוב ש"אצלנו זה לא קורה", אבל בפועל המשמעות היא עצימת עיניים והכחשת התקיפות שקורות בתוך החברה/הציבור/הקהילה אליה משתייכות/ים. 

 

"מה, אבל הוא לא הרביץ לה או משהו... זה לא שהוא קשר אותה"

רוב מקרי האונס מתרחשים ללא איומי נשק או אלימות פיזית ולא משאירים סימני אלימות חיצוניים. בהרבה מהמקרים האיום המילולי, הכוח והמעמד החברתי של התוקף מאפשרים לו לתקוף מינית בלי להפעיל אלימות פיזית.

 

"תראה איך היא מתלבשת, מה הפלא שנאנסה?"

אין שום קשר בין לבוש לאונס. לבוש חשוף לא "מזמין" אונס - אף אחת לא מזמינה אונס!! מקרי אונס מתרחשים גם בחברות וקהילות שבהן הלבוש צנוע, גם בחורף, גם בבית בפיג'מה. ברוב המוחץ של המקרים התוקף לא זוכר בכלל מה לבשה הנפגעת. 

 

"אבל הוא גבר! איך יכול להיות שהוא נאנס?"

גם גברים, כמו נשים, יכולים להיות קורבנות לתקיפות מיניות. למעשה עד גיל 12 בנים ובנות נפגעים מינית בשיעורים דומים, וההערכה היא כי 1 מכל 6 גברים חווה תקיפה מינית כלשהי במהלך חייו.

 

"האונס היה במשרד שלו? באמצע היום? איך יכול להיות?"

מעט מאוד ממקרי האונס המדווחים התרחשו בסמטה אפלה. לרוב האונס מתרחש במקום מוכר, ועל ידי אדם מוכר. מעל 50% ממקרי האונס המדווחים למרכזי הסיוע התרחשו בבית התוקף או הנפגע/ת.

 

"תראי אותו... נראה כמו אנס"

האמת היא שאין פרופיל אחד של אנס. אנסים נמצאים בכל חברה, בכל ציבור, בכל קהילה – נראים, נשמעים ומתנהגים כמו כל אחד אחר. ברוב המוחץ של המקרים התוקף הוא אדם מוכר לנפגע/ת, מישהו מסביבת החיים היומיומית (בבית, בעבודה, בשכונה, במסגרת חינוכית וכו'). רובם המוחץ של התוקפים מינית אינם מאובחנים כחולים במחלות נפש.

 

"אם היא לא הלכה משם, סימן שהיא רצתה"

חוויית האיום והאימה במצב של אונס מובילה פעמים רבות לתגובת קיפאון גופנית שאינה מאפשרת תגובה. בנוסף, יש פעמים שבהן לנפגע/ת אין לאן לברוח מהתוקף (למשל אם גר/ה בעיר אחרת ומאוחר בלילה, או הם היא/הוא ילד/ה) או שהתוקף מאיים על הנפגע/ת שאם תעזוב יאונה לה רע.

 

"מה היא נזכרה רק עכשיו?"

ההיכרות המוקדמת ויחסי הכוחות בין התוקף לנפגע/ת מובילים לכך שברוב המוחץ של הפעמים התקיפה המינית נשמרת בסוד. פעמים רבות הסוד הוא תוצאה של איום מצד התוקף. לרוב, רק ניתוק של יחסי הכוחות והקשר בין התוקף לנפגע/ת מאפשר חשיפה של הסיפור. בנוסף, ההשלכות של חשיפת התקיפה יכולות להיות קשות, ודורשת משאבים רבים. עבור חלק מהנפגעות והנפגעים, מרחק הזמן מאפשר עיבוד של הטראומה ומוכנות להתמודד עם השלכות החשיפה.

 

"היא עלתה אליו הביתה, למה היא ציפתה?"

היא ציפתה להגיע אליו הביתה. אין כאן מקום לטעות - הסכמה ליחסי מין חייבת להיות מפורשת ומבלי שהופעלו כל לחץ, איום או מניפולציה. הסכמה לקפה אינה מהווה הסכמה ליחסי מין; הסכמה לעלות הביתה אינה מהווה הסכמה ליחסי מין; הסכמה לנשיקה אינה הסכמה ליחסי מין וכך הלאה.

 

"ראית איך היא נראית? מי יגע בה בכלל?!"

נשים נאנסות ללא קשר להופעתן החיצונית ולגילן. ילדות, נערות, נשים צעירות ומבוגרות - כל אישה עלולה להיפגע מאונס.

 

"נשים מתלוננות על אונס כדי להתנקם בגברים"

ההליך הפלילי הוא הליך קשה ומורכב, על אחת כמה וכמה בעבירות מין. לא פעם האצבע המאשימה מופנית כלפי הנפגע/ת, אשר משלמ/ת מחיר אישי וחברתי כבד. הניצול לרעה של החוק ותלונות השווא קיימות בעבירות מין בשכיחות דומה לזו שבשאר העבירות ועומדות על אחוזים בודדים בלבד.

 

"גבר לא יכול להפסיק באמצע קיום יחסי מין"

יחסי מין מתקיימים בהסכמה הדדית מתוך רצון הדדי, כבוד הדדי, אמון ושליטה עצמית.

כאשר אין הסכמה מלאה וחופשית לקיום יחסי מין, מדובר באונס.

כל אדם מחויב להפסיק לבצע אקט מיני כלשהו באדם אחר אם הוא לא בטוח במאה אחוז ברצון של הפרטנר/ית לאקט הספציפי.

 

נתונים:

 

1 מתוך 3 נשים עוברת תקיפה מינית

1 מתוך 5 נשים עוברת אונס

1 מתוך 6 גברים עובר תקיפה מינית

1 מכל 7 ילדות/ים נפגעו מגילוי עריות

עד גיל 12 בנים ובנות נפגעים בשיעורים דומים

 

 

עקבו אחרינו בפייסבוק