פגיעה מינית בגברים

עובדות וסטטיסטיקה אודות פגיעה מינית בנערים ובגברים

87% ממקרי האונס והתקיפה המינית נעשים ע"י מישהו מוכר: אב, אח, גיס, דוד, בן-זוג, מורה, שכן, רופא, בעל מכולת, טכנאי ועוד (ההשלכות של פגיעה באמון). רוב המקרים קורים בבית של התוקף או הנפגע (מקומות שנחשבים בטוחים) ובשעות היום. כל אחת ואחד יכולים להיאנס – ללא קשר לגיל, לבוש, התנהגות וכו'. רוב מקרי האונס מתוכננים ולא קשורים ללחץ מיני או להיעדר בן/בת זוג- זו בחירה מודעת, לפוגע יש שליטה על מעשיו.

האם נפגעתי?

תקיפה מינית מוגדרת בחוק ככל מעשה מיני הנעשה ללא הסכמה חופשית של אחד משני הצדדים. גיל ההסכמה של קטין הינו 14 שנים. כל מעשה מיני בקטין מתחת לגיל 14 אינו יכול להיחשב כהסכמה. בין גילאי 14-16 אסור שהפרש הגילאים יהיה מעל 3 שנים, אחרת ההסכמה אינה נחשבת. תקיפה מינית של גברים, נערים וילדים כוללת טווח רחב של פגיעות: הטרדה מילולית, חשיפה לתכנים ולחומרים פורנו גרפיים, מעשים מגונים כחשיפת אברי מין, נגיעות בלתי רצויות, מעשה סדום, גילוי עריות, אונס על ידי יחיד ואונס קבוצתי.

מה עלול לקרות לאחר שהותקפתי?

לאחר התקיפה עלולות להופיע אחת או כמה מהתגובות הבאות: הפרעות שינה וסיוטי לילה' היזכרות חוזרת ונשנית בתקיפה' אובדן היכולת לזכור את פרטי האירוע' תחושות ניתוק והתרחקות רגשית מבני אדם' הימנעות מסיטואציות המתקשרות לתקיפה' הפרעות בריכוז וירידה בתפקוד בלימודים, בצבא ובעבודה' תנודות קיצוניות במצבי רוח ומתח כללי' אצל ילדים ונוער - כעס ואגרסיה, הפרעות התנהגות' אצל ילדים - התנהגות מינית שאינה תואמת את הגיל.

למה קשה לי לדבר?

רבים מהגברים, שנפגעו מינית בילדותם מתקשים במשך שנים לזהות את הקרבה הגופנית של התוקף כניצול, במיוחד כשהתוקף הוא בן משפחה או מכר. רוב הנפגעים מתחילים להעז, אם בכלל, לחשוף את התקיפה רק בבגרותם, זמן רב לאחר הפגיעה. רבים אחרים שותקים לנצח, כיוון שתחושות הבושה והאשמה שנושאים גברים, נערים וילדים כאחד, הן עצומות.

מה ניתן לעשות?

תוצאות התקיפה אינן בלתי הפיכות. הצעד הראשון בהתמודדות יכול להתחיל בשיחת טלפון. לקו הסיוע לנערים ולגברים נפגעי תקיפה מינית שמספרו 1203. קו סיוע דתי לגברים ולנערים נפגעי תקיפה שמספרו 02-5328000. קווי הסיוע מופעלים על ידי מתנדבים שעברו הכשרה ייחודית למתן סיוע לנפגעי תקיפה מינית ולקרוביהם והוא ניתן בכמה ערוצים.

שבעה מיתוסים על תקיפה מינית של גברים

מיתוס מס' 1 – בנים וגברים אינם יכול להיות קרבנות: מיתוס זה, הינו תוצאה של חברות מגדרי (דימוי המאצ'ו) הטוען שגברים כמו גם בנים קטנים, אינם אמורים להיות קרבנות או פגיעים. אנחנו לומדים מוקדם מאד שגברים אמורים להיות מסוגלים להגן על עצמם. המציאות היא שבנים הם ילדים  חלשים ופגיעים יותר מתוקפיהם – והם אינם מסוגלים להתנגד. מדוע? לתוקף יתרון במימדיו, כוחו והידע שלו. כוח זה מופעל ממעמד של סמכות, ומנצל משאבים כמו כסף וגורמים משחדים אחרים או אפילו איומים – כל אמצעי שאפשר להשתמש בו כדי לנצל ילדים מינית.

עקבו אחרינו בפייסבוק