קווי החירום לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

1202: נשים | 1203: גברים

04-6566813: נשים ערביות | 02-6730002: נשים דתיות | 02-5328000: גברים דתיים
סיוע דרך WhatsApp ב-052-8361202      |    סיוע אונליין בצ'אט (שעות הערב)

פעילים 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע     הנגשת מרכזי הסיוע: לחצו לפרטים

האם כדאי לי להגיש תלונה במשטרה?

גם אנחנו צפינו בתוכנית המקור על עדות האונס ושמענו את ההקלטות הקשות. התוכנית השאירה בנו כמו בהרבה מהצופות והצופים סימני שאלה כבדים על הגשת תלונה על עבירת מין. מתוך הניסיון שלנו בליווי פונות ופונים בהליכים משפטיים הכנו עבורך כמה שאלות ותשובות שיעזרו לך להחליט האם למרות כל מה ששמעת, כדאי לך להגיש תלונה על הפגיעה שחווית?

נוסף על כל המידע שמופיע כאן, מרכז הסיוע מפעיל קו טלפון שפעיל 24 שעות ביממה, גם בחגים, להתייעצות על הגשת תלונה. השירות ניתן בחינם, השיחות אנונימיות.

ראשית חשוב להזכיר שההחלטה להגיש תלונה במשטרה צריכה להתקבל בראש ובראשונה על ידך. אם מה שמניע אותך להגיש תלונה הוא לחץ שמופעל עליך מצד חברים או קרובי משפחה – קח/י רגע זמן לעצמך, תשאל/י את עצמך את השאלות הבאות. ההחלטה צריכה להיות נכונה לך ורק לך.

 

מי תומך בך?

את ההליך הזה אי אפשר לעבור לבד, זה פשוט כבד מדי. לפני קבלת ההחלטה יש לבדוק מי הם האנשים שתומכים בך? האם את/ה מרגיש/ה בנוח להיעזר בהם? האם את/ה סומכ/ת עליהם? חשוב לשוחח עם האנשים הקרובים אליך לפני הגשת התלונה ולבקש את עזרתם בתמיכה נפשית ובליווי להליכי החקירה.

 

אם הסיכוי כל כך נמוך, האם יש בכלל טעם?

נכון, אין דרך קלה יותר לומר זאת – סיכויי ההצלחה של תלונה הם נמוכים. פחות מ-20% מהתלונות מסתיימות בהרשעה ואת הנתון הזה חשוב להכיר לפני קבלת החלטה על הגשת תלונה.

אבל זה לא אומר שאין טעם להגיש תלונה. שאל/י את עצמך – למאמר נוסף בנושא האם התשובה היא -  

  • "אני רוצה להראות לו שלא שתקתי על מה שהוא עשה לי";
  • "חשוב לי לדעת שעשיתי הכי הרבה שאני יכול/ה כדי לעצור אותו מפגיעה באחר/ת";
  • "אני רוצה שהוא ידע שאני זוכרת את מה שהוא עשה לי";
  • "אני רוצה שהוא ישב מולי וישמע את הכאב הנורא שהוא גרם לי".

כל אחת מהסיבות הללו היא סיבה טובה להגיש תלונה במשטרה. אם המטרה ברורה לך, תרגיש/י טוב יותר עם הגשת התלונה בלי קשר לתוצאה הסופית. (למאמר נוסף בנושא).

בכל מקרה – חשוב לנו שתזכרו שהסיכוי שהתלונה תסתיים בהרשעה הוא נמוך ותגיע/י מוכנה נפשית גם לכך שבסופו של כל התהליך התיק עלול להיסגר.

 

האם ישאלו אותי לפרטי פרטים מה קרה, כמו ששאלו בכתבה?

כן. במהלך הגשת התלונה תתבקש/י לשחזר לפרטי פרטים את האירועים. חשוב להתכונן נפשית לשאלות מאוד קשות ומביכות. אין דרך להימנע מכך.

 

ואם אני לא זוכר/ת?

חשוב שתענה/י על כל שאלה שנשאלת כמיטב יכולתך. ברור שלא תצליח/י לענות על הכל, המשטרה ובתי המשפט יודעים את זה ומבינים את זה. גם אם לא זכרת את כל הפרטים שנשאלת לגביהם וגם אם התבלבלת, זה לא אומר שלא מאמינים לך.

אם נזכרת במשהו מאוחר יותר, תמיד תוכל/י לחזור למשטרה ולבקש להשלים עוד מידע או להסביר מדוע לא ענית בכנות על שאלות מסוימות.

 

האם אפשר להתחרט אחרי הגשת התלונה?

באופן עקרוני, מרגע שהגשת את התלונה הטיפול בתיק הוא בידיים של המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט ולא שלך. אולם בפועל אם תחליט/י בשלב כלשהו ועד להגשת כתב האישום להפסיק לשתף פעולה עם החקירה, רוב הסיכויים שהתיק ייגנז. רק לבית משפט יש סמכות לחייב אותך להגיע להעיד, אך בית המשפט מעורב בתיק רק בשלב מאוד מאוחר של ההליך. אחרי שהוגש כתב אישום, את/ה מחויב/ת לשתף פעולה על ההליך.

אם הגשת תלונה ובחרת לא להמשיך לשתף פעולה, חשוב שתסביר/י מדוע החלטת להפסיק בצורה כנה. בכל מקרה, אם דיברת אמת בהגשת התלונה אל תאמר/י ששיקרת ובגלל זה את/ה רוצה לבטל את התלונה!

 

האם זה משנה שעבר זמן רב מאז האירוע?

אם האירוע קרה בשבוע-שבועיים האחרונים, יתכן שיהיה קל יותר למצוא ראיות. כדאי לעשות מאמץ להגיע בתקופה הזאת להגשת תלונה. אבל המשטרה ובתי המשפט מכירים היטב את הקושי לספר על פגיעה מינית שקרתה, ומבינים שלפעמים קשה להגיע מיד אחרי האירוע.

אם עבר זמן רב מאז הפגיעה אין זה אומר שאת/ה כבר לא יכול/ה להגיש תלונה. יתכן שבמהלך החקירה ישאלו אותך "למה הגעת רק עכשיו?" או "מדוע לא סיפרת קודם?", זה לא אומר שלא מאמינים לך! תענה/י את התשובה הטובה והכנה ביותר שיש לך.

 

אם עברתי טיפול פסיכולוגי או טיפול אצל פסיכיאטר/ית האם ישאלו אותי על זה?

בכתבה אפשר היה לראות שהשיחות של הנערה עם הפסיכולוגית שלה היו חשופות לסניגור של הפוגעים. זה לא קורה בהכרח בכל התיקים, אבל כדאי להתכונן לכך שהנושא יעלה בשלב כלשהו בחקירה שלך. אם את/ה מרגיש/ה שיש מידע אישי שאינו קשור לפגיעה המינית וחשוב לך שלא ייחשף, שתפ/י את החוקר/ת, את הפרקליט/ה ואת המטפל/ת שלך בכך ובקשי שימסרו רק חלקים רלוונטיים מתוך הטיפול.

 

יש לי עוד המון שאלות – במי אני יכולה להיעזר?

מרכז הסיוע מפעיל קו טלפון שפעיל 24 שעות ביממה, גם בחגים, להתייעצות על הגשת תלונה. השירות ניתן בחינם, את/ה מוזמנ/ת להישאר אנונימי/ת. חייג/י 1202 או 04-8641262

אם תחליט/י לפנות להגשת תלונה, תוכלי לבקש גם ליווי של מתנדבת לתחנת המשטרה כדי שתוכלי לשבת בחדר החקירות עם מלווה.

ניתן להתקשר גם:

 

לקבל מידע וסיוע דרך המייל: syua.tkifaminit@gmail.com

ליצירת קשר עם מרכז הסיוע: office@hrcc.org.il

מיקומך באתר:פרסומים>פרסומים נוספים>האם כדאי לי להגיש תלונה במשטרה?

פרסומים אחרונים מאתר האיגוד

שני, 19 פברואר 2018 18:04
במאמציו לשימור מעמדן הנחות של השוטרות בארגון, לא בוחל אלשיך בלעג מפורש לבג"ץ. העובדה כי השופטים מצאו כי גרסתה של הקצינה צ', המתלוננת נגד ריטמן,…
לקריאה נוספת
שני, 19 פברואר 2018 17:44
"ברור שהוא לא התכוון לפגוע, מרבית עברייני המין אינם מתכוונים לפגוע. הם מספרים לעצמם סיפורים כשהם חוצים קווים אדומים שאסור היה להם לחצות. הם ממעיטים…
לקריאה נוספת
ראשון, 18 פברואר 2018 17:40
לפגיעה המינית השלכות מרחיקות לכת על בריאות הנפגעות והנפגעים, הכוללת נטייה מוגברת למחלות מסוימות. במקביל, נפגעות רבות משנות את דפוס השימוש שלהן בשירותי מערכת הבריאות…
לקריאה נוספת
ראשון, 18 פברואר 2018 17:25
למרות ההוכחות החותכות להשפעות הפגיעה המינית על בריאות הנפש, מערכת בריאות הנפש כיום לא ערוכה להכיר ולספק מענים מותאמים לנפגעות ונפגעים הבאים/ות בשעריה. מה קורה…
לקריאה נוספת
ראשון, 18 פברואר 2018 17:04
בעשורים האחרונים, ביסס עצמו עולם הטראומה המינית כאחד הנחקרים והמדוברים בשיח הטיפולי העכשווי, אלא שככל שעבר הזמן, הלכה ונוצרה שוב דיאלקטיקה שבה נותר קול אחד…
לקריאה נוספת

עקבו אחרינו בפייסבוק